Zrušme minimální mzdu a další devastující opatření

27. 12. 2020 9:22:39
Byrokratická omezení likvidují podnikatelské prostředí a tvůrčí činnost lidí. Přichází doba, kdy musíme začít tato nesmyslná opatření rušit a soustředit se na záchranu střední třídy, drobných živnostníků a českých firem.

Zachraňme živnostníky a české firmy

Udržení zaměstnanosti a sociálního smíru je absolutní prioritou. Potřebujeme ale skutečnou zaměstnanost, skutečný přínos pro ekonomiku, ne virtuální pracovní místa a pracovní trh pokřivený dočasnými subvencemi a různými kurzarbeity.

České právní a podnikatelské prostředí skutečně drtí obrovská míra byrokracie, nařízení, kontrol a dalších nesmyslů, kterých se musíme začít zbavovat, pokud chceme nastartovat růst, prosperitu a zachránit služby, živnostníky a střední třídu. Jedním z těchto nesmyslných a nesystémových opatření je minimální mzda!

Falešné argumenty, že “nechceme nechat taťkům od rodin více peněz“ a že „jejich místa zaujmou levní námezdní dělníci“, je jen nesmyslná laciná hra na city. Pravda naopak je, že při neodpovídajícím růstu minimální mzdy budou tito zaměstnanci, většinou v nekvalifikovaných profesích, bez práce doma. Firmy mohou nahrazovat lidi technologiemi, např. práci vrátného mohou nahrazovat elektrickým alarmem, práci prodavače automatickou pokladnou apod.

Vyspělé země bez minimální mzdy můžeme těžko označovat jako asociální nebo bez dlouhodobého sociálního smíru. Patří mezi ně především - Rakousko, Kypr, Dánsko, Island, Itálie, Lichtenštejnsko, Singapur, Švédsko a řada dalších.

Cenová regulace, která ničemu neprospívá

Minimální mzda je cenová regulace, konkrétně direktivní určení minimální povolené spodní hranice mzdy. Tržní mzda, na rozdíl od státem nařízené minimální mzdy, vzniká jako průsečík nabídky a poptávky, řídí se ekonomickým zákonem nabídky a poptávky.

Min. mzda postihuje nejvíc sociálně nejslabší, a pokud je nad úrovní rovnovážné tržní mzdy, vzniká nerovnováha mezi nabízeným množstvím práce (ze strany lidí) a poptávaným množstvím práce (ze strany firem). Jinými slovy, někteří lidé budou v důsledku minimální mzdy bez práce. Toto se týká lidí, jejichž tržní mzda je pod úrovní minimální mzdy, tedy obvykle lidí se ztíženou pozicí na trhu práce, jako jsou lidé s nízkou kvalifikací, lidé postižení, ženy po mateřské apod., a obecně lidí v nejchudších regionech.

Obr. 1: Ekonomické důsledky minimální mzdy

- žlutá čára ukazuje, kolik lidí bude poptáváno firmami při minimální mzdě, a modrá čára ukazuje, kolik lidí bude chtít za minimální mzdu pracovat. Rozdíl ukazuje, kolik lidí bude chtít pracovat, ale práci nezíská.

Příklad: Tržní mzda pomocného dělníka je 14 tisíc a minimální mzda je 10 tisíc korun. Firma může zajistit vykonání práce dělníka pořízením stroje za cenu 14 500 měsíčně, ale neudělá to a zaměstnává dál dělníka, protože je levnější než stroj. Vláda zvýší minimální mzdu na 14 600 Kč. Firma si pronajme stroj a dělníka propustí. Dělník jde požádat o dávky v nezaměstnanosti.

Bohatství vzniká z práce, nikoliv vládním nařízením

Bohatství nejde nařídit. Cílem jsou vyšší mzdy a toho nelze dosáhnout vládním nařízením o minimální mzdě. Toho lze dosáhnout snížením daní (lidem zbyde více z hrubé mzdy) nebo celkovou prosperitou (lidem porostou hrubé, a tedy i čisté mzdy). Bohatství vzniká z práce, nikoliv vládním nařízením.

Všichni jsme sledovali růst mezd v uplynulých několika letech, a to bez ohledu na regulace a nařízení vlády.

Je to stejné, jako nelze zajistit dostupnější bydlení regulací nájemného nebo dostupnější máslo regulací ceny másla.

Pointa je, že nezáleží ani tak na absolutní výši minimální mzdy, jako na její relativní výši ke skutečným mzdám v ekonomice. Když jde šedá čára dolů, dopadá minimální mzda na méně a méně osob a má ekonomické důsledky menší a menší. Když jde šedá čára nahoru, dopadá minimální mzda na více a více osob a má ekonomické důsledky větší a větší. Od roku 2015 dosud tento ukazatel roste.

Minimální mzdu stát určuje formou nařízení vlády. Mandát určovat minimální mzdu pomocí nařízení vlády dává vládě Zákoník práce 262/2006 Sb. (§111). Vedle minimální mzdy existuje nařízení o „zaručené mzdě“, což jsou minimální mzdy pro různé kategorie profesí.

Obr. 2: Vývoj minimální a průměrné mzdy

- obrázek ukazuje vývoj minimální mzdy (modrá čára) a průměrné mzdy v ekonomice (oranžová čára). Ukázán je i poměrový ukazatel minimální mzda děleno průměrná mzda – který ukazuje, jaké procento průměrné mzdy tvoří minimální mzda (šedá čára, měřítko na pravé ose).

- obrázek také ukazuje, že průměrná mzda v ekonomice roste nezávisle na vládních nařízeních o minimální mzdě.

Minimální mzda zvyšuje nezaměstnanost

Na míru nezaměstnanosti má vliv celá řada dalších faktorů - zejména hospodářský cyklus. Pokud tedy míra nezaměstnanosti klesá, i když minimální mzda jako % průměrné mzdy roste, je to proto, že vliv minimální mzdy byl přebit jiným faktorem (např. hospodářským růstem, nedostatkem pracovní síly na trhu práce). Je pravděpodobné, že bez minimální mzdy by byla míra nezaměstnanosti ještě nižší. Nejenom v Česku, ale v celé západní Evropě chybí dlouhodobě pracovní síla. Když je něčeho nedostatek, logicky to zvedá tržní cenu, v tomto případě cenu práce, čehož jsme byli svědky, a tato dlouhodobá poptávka bude v následujících letech trvat.

Shrnutí:

  • Uzákoněná minimální mzda podle ekonomické teorie zvyšuje nezaměstnanost.
  • Podstatná je její relativní výše ke skutečným mzdám v ekonomice.
  • Minimální mzda postihuje nejvíc sociálně nejslabší a lidi v nejchudších regionech.
  • Pokud i přes růst minimální mzdy nezaměstnanost klesá, znamená to, že převážil jiný faktor.
  • Důležitý je růst skutečných mezd a ty rostou nezávisle na minimální mzdě.
  • Bohatství vzniká z práce, nikoliv nařízením státu.
  • Přichází doba začít rušit byrokratická omezení všeho druhu.

Cílem musí být záchrana podnikatelského prostředí, drobných živnostníků a českých firem.

Autor: Dalibor Uhlíř | neděle 27.12.2020 9:22 | karma článku: 23.53 | přečteno: 732x

Další články blogera

Dalibor Uhlíř

Medvědi do Krumlova patří, jsou tradicí, ne komerční atrakcí

Medvědi do hradního příkopu mezi prvním a druhým nádvořím českokrumlovského hradu a zámku neodmyslitelně patří. Nedokážu si představit návštěvníka, který by se aspoň chvilku nezastavil na mostě u druhé hradní brány...

23.5.2023 v 10:21 | Karma článku: 11.40 | Přečteno: 177 | Diskuse

Dalibor Uhlíř

Česká pošta nad propastí. Vládo, takto se důvěra občanů nebuduje

Město vytvořilo plán, jak by bylo možné částečně financovat provoz pošty z vlastního rozpočtu. Návrhy řešení však ale zapadly za neochotou vedení České pošty cokoliv řešit. Zadání asi bylo jasné, pošta prostě nesmí pokračovat...

16.4.2023 v 10:14 | Karma článku: 23.57 | Přečteno: 614 | Diskuse

Dalibor Uhlíř

Otáčivé hlediště zůstane v Krumlově a ten v UNESCu. Cíl je splnitelný, věří místostarosta

Místostarosta Českého Krumlova pro kulturu a cestovní ruch Dalibor Uhlíř je optimista. Věří v zachování otáčivého hlediště ve městě a v další neohrožování zápisu města na seznamu celosvětového kulturního dědictví UNESCO.

15.4.2023 v 19:26 | Karma článku: 5.49 | Přečteno: 204 | Diskuse

Dalibor Uhlíř

Kláštery – rekonstrukce se podařila, udržitelnost nikdo neřešil

Městu Český Krumlov se podařilo za výrazné pomoci dotace dokončit druhý největší historický komplex po hradu a zámku, v krumlovských klášterech. Na jedné straně je však podařená rekonstrukce, na druhé pak udržitelnost.

15.4.2023 v 18:23 | Karma článku: 6.17 | Přečteno: 287 | Diskuse

Další články z rubriky Politická aréna - pro politiky

Petr Hannig

Nejistota ve všem

Shodou okolností jsem se díval na celou debatu Víta Rakušana ve Vyškově, protože jsem byl zvědavý na to, jestli se Ladislav Vrábel dostane k otázce. Dostal a dokonce více než jednou, protože měl doplňující otázky.

28.3.2024 v 15:04 | Karma článku: 31.19 | Přečteno: 464 | Diskuse

Jan Bartošek

Migrační pakt čeká poslední akt

Evropa se aktuálně plácá po ramenou, tedy spíš její čelní eurounijní představitelé, že v jednání členských států došlo ke shodě na konečné podobě tzv. migračního paktu. Obrazně, ale především mediálně.

28.3.2024 v 6:12 | Karma článku: 8.50 | Přečteno: 288 | Diskuse

Markéta Šichtařová

Návod na opravu naší ekonomiky

Když jsme před více než třiceti lety prožívali revoluci, přáli jsme si stát se součástí západu. Západní svět pro nás představoval vzor. Něco se ovšem zvrtlo.

27.3.2024 v 16:55 | Karma článku: 42.61 | Přečteno: 2881 | Diskuse

Petr Lachnit

Jarní příroda čistí tělo i duši. Česnek medvědí obzvláště

Vítání jara má nespočet podob pro každého z nás. Osobně nástup teplejších dní slavím sběrem medvědího česneku v tvrdých luzích kolem mé milované řeky Labe.

27.3.2024 v 8:38 | Karma článku: 9.44 | Přečteno: 139 | Diskuse

Daniela Kovářová

Kdo hájí zájmy dětí

Zájem dítěte je nejvyšší metou, kterou si jako zaklínadlo opakují rodiče, rodinní advokáti, opatrovníci i opatrovničtí soudci při každém rozhodování o dětech.

26.3.2024 v 15:00 | Karma článku: 19.24 | Přečteno: 425 | Diskuse
Počet článků 26 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 704

1. místostarosta Českého Krumlova
www.daliboruhlir.cz 
Ekonom a politik

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...